Ciąża to dobra nowina
Często pary latami starają się o własne dziecko. I nie jest im łatwo. Jednak, gdy podejrzewają, że się udało, ogarnia je ogromna radość. Jakie są pierwsze objawy ciąży? Objawy ciąży mogą być książkowe:
* ociężałość, poczucie, że nie ma siły na nic i waży się tonę;
* zwiększony apetyt, często na rzeczy kwaśne, słodkie i słone. Nieraz panie jadają rzeczy niezwykłe, na przykład ogórki kiszone z dżemem czy miodem – nie należy tak jadać, bo to bardzo niezdrowe dla matki i dziecka;
* brak lub opóźnienie okresu;
* zgaga, ból podbrzusza i to dość mocny, niepokojący przyszłą mamę;
* plamienie trwające dzień czy dwa, mylone nieraz z miesiączką, śluz pojawiający się na bieliźnie – te objawy niepokoją, ale są całkiem normalne;
* nudności oraz wymioty;
* senność, zawroty głowy, zmęczenie;
* niespodziewana apatia i niechęć do robienia czegokolwiek, chęć nieustannego odpoczywania i spania;
*nadwrażliwość i ból piersi;
* częstomocz też jest typowy dla przyszłej mamy;
* nieraz panie w ciąży mdleją i to też nie jest nic złego – pod warunkiem jednak, że takie omdlenia nie są codzienne, lecz incydentalne. Codzienne omdlenia mogą być sygnałem choroby.
Te objawy mogą świadczyć o ciąży, o początkowej jej fazie. Warto zatem potwierdzić ciążę testem ciążowym, a później wybrać się do lekarza. Niejedna młoda dama nie jest pewna czy to ciąża, czy choroba. Badanie lekarskie pozwoli ostatecznie potwierdzić lub wykluczyć stan ciąży. Nie należy się obawiać takich objawów jak opisane wyżej, są one typowe dla odmiennego stanu. Młoda mama nie powinna w ciąży się przejadać i objadać, powinna jeść to, co bogate w węglowodany, dobre tłuszcze, mikroelementy, witaminy. Dobra dieta jest konieczna dla młodej mamy, daje zdrowie i siły jej oraz jej przyszłemu dziecku. Przyszła mama musi pić co najmniej 2,3 litra wody mineralnej niegazowanej dziennie. Taka dawka pozwoli jej poczuć się optymalnie i nie narzekać na zdrowie. Niejedna osoba dba o zdrowie od początku ciąży – to jest najlepsze podejście.