Jak wesprzeć rozwój zdolności plastycznych u dziecka?

Dzieci kochają rysować, malować, lepić i kleić. Mimo że potrafią się przy tym ubrudzić i narobić niemałego bałaganu, warto zachęcać je do wszelkich zabaw plastycznych. Nie każdy może zostać uznanym malarzem, ale okazuje się, że umiejętności nabywane przy tego typu aktywnościach przydają się przez całe życie.

Kiedy zacząć?

Im wcześniej, tym lepiej! Maluchy zaczynają interesować się bazgraniem po kartce w okolicach drugiego roku życia, ale rozwój zmysłów można stymulować już u niemowląt, podsuwając im zabawki o intensywnych barwach i zróżnicowanych fakturach. Później przychodzi pora na naukę kolorów i trzymania kredki. Gdy dzieci opanują już tę trudną umiejętność, warto podsuwać im pierwsze kolorowanki, oczywiście z dużymi, prostymi obrazkami, a później stopniowe wprowadzać w bogaty świat technik plastycznych. W wieku pięciu lat ruchy nabierają większej pewności w efekcie rozwoju kości nadgarstka. To właśnie wtedy przychodzi pora na szlaczki, które są pierwszym poważnym krokiem w stronę nauki pisania. Na wszystkich tych etapach warto motywować dziecko do podejmowania kolejnych prób i nie krytykować, nawet gdy coś się nie powiedzie.

Nie tylko kredki i farby

Gdy dziecko nauczy się już sprawnie trzymać kredki i flamastry, warto pokazać mu inne techniki, aby miało okazję spróbować nowych rzeczy i poznać własne zainteresowania. Wydzieranki, wyklejanki, stempelki, plastelina, piasek kinetyczny czy inne masy plastyczne – na szczęście wybór zabawek plastycznych jest ogromny i każde dziecko znajdzie coś dla siebie. Warto zachęcać malucha do łączenia różnych metod i wykorzystywania tego, co ma w swoim otoczeniu. Znalezione skarby najlepiej zbierać w pudełku lub szufladzie, aby potrzebne materiały były zawsze pod ręką. Starą skarpetę można przerobić na zabawną pacynkę, zebrane w parku liście wykorzystać do odbijania kształtów na kartce, żołędzie połączyć wykałaczkami w ludziki a kolorowe guziki przykleić do kartonu, aby stały się podstawą pięknego obrazka. Najlepsze prace można oprawić w ramkę i powiesić w dziecięcym pokoju lub na lodówce, a maluch z pewnością będzie na nie spoglądać z dumą. Niezależnie od tego, czy dziecko przejawia większe zainteresowanie zabawami plastycznymi, warto pomyśleć o dodatkowych zajęciach, podczas których poznaje się nowe techniki i materiały oraz uczy się pracować w grupie.

Wolność twórcza

Dzieci z natury lubią rysować, malować i lepić, więc często wystarczy im w tym po prostu nie przeszkadzać. Wielu rodziców rezygnuje z zabaw plastycznych, bojąc się, że pociecha wypróbuje najnowsze flamastry lub farby na ścianie czy kanapie. Warto jasno wyznaczyć zasady, np. wydzielając dziecku kącik z tablicą lub ścianą pokrytą specjalną farbą, w którym może eksperymentować ile dusza zapragnie. Nie powinniśmy również ingerować w wizje małego artysty. Pierwsze obrazki są zazwyczaj odzwierciedleniem wiedzy zaczerpniętej z kolorowych książeczek, ale potrafią zaskoczyć. W końcu dziecięca wyobraźnia nie zna granic i nie ma powodu, aby je maluchowi stawiać. Niech maluje różowe niebo czy niebieskie słonie, jeśli czuje taką potrzebę, zamiast wysłuchiwać uwag, że lepiej użyć innej kredki. Na realizm czas przyjdzie później, gdy pociecha sama zechce wiernie odzwierciedlać otaczający je świat. Dziecka nie należy również do niczego zmuszać, gdyż istnieje spora szansa, że efekt będzie odwrotny od założonego.

Po co to wszystko?

Wielu rodziców nie przykłada wagi do zabaw plastycznych, myśląc, że nie są potrzebne lub dziecko nie wykazuje wystarczającego talentu. Oczywiście nie każdy zostanie w przyszłości artystą, ale nabyte w ich trakcie umiejętności przydają się przez całe życie. Mówimy tu nie tylko o wrażliwości na piękno czy łatwości wyrażania emocji, ale i bardziej praktycznych kwestiach. Kształtowana podczas malowania, lepienia czy nawlekania sprawność dłoni jest potrzebna podczas wiązania butów, zapinania guzików czy nauki jedzenia sztućcami. Oznacza to szybsze osiągnięcie samodzielności w wielu obszarach, a w późniejszym wieku przydaje się w niektórych zawodach, takich jak chirurg, architekt czy dentysta. Poza tym, zabawy plastyczne uczą wychodzenia poza utarte schematy, planowania działań i szeroko pojętej kreatywności. Umiejętności te przekładają się na lepsze radzenie sobie z problemami w codziennym życiu.

Szukasz mas plastycznych lub innych kreatywnych zabawek dla swojego dziecka? Koniecznie odwiedź sklep-tolek.pl.

Zdjęcia: sklep-tolek.pl, unsplash.com, shutterstock.com

Poprzedni artykułRozstępy, nudności i zmęczenie – jakie są objawy ciąży?
Następny artykułCo zrobić, gdy dziecko nie chce jeździć w swoim foteliku? Poznaj sprawdzone rady

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj