Co podawać niemowlętom do picia?

Każdy wie, że dorosły człowiek powinien wypijać każdego dnia około 2 litry płynów. A jak to jest w przypadku dzieci?

Woda obecna jest w każdej komórce naszego ciała i zapewnia prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Odwodnienie może doprowadzić do poważnych zaburzeń w organizmie. Woda stanowi zdecydowaną większość masy ciała, im dziecko jest młodsze, tym więcej wody jest w jego organizmie.

Niemowlę powinno sporo pić. Jeżeli niemowlę jest karmione wyłącznie piersią, przez pierwsze pół roku nie trzeba go dopajać. Mleko matki składa się głównie z wody i zaspokaja w pełni pragnienie maluszka. Niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym w pierwszych miesiącach życia też nie trzeba dodatkowo dopajać.

Woda

Najlepszym napojem dla niemowląt jest woda. Do smaku wody należy przyzwyczajać dziecko już od małego. Ważne, by wybierać wodę przeznaczoną dla najmłodszych. Powinna być to woda źródlana i niskozmineralizowana oraz niegazowana.

Niemowlakom należy podawać wodę przegotowaną i ostudzoną, starsze dzieci mogą pić wodę przechowywaną w butelce, nie może ona jednak stać otwarta dłużej niż dwie doby. Woda doskonale gasi pragnienie, reguluje temperaturę ciała i ciśnienie krwi, nawilża skórę, oczyszcza organizm z toksyn.

Herbatki

Na rynku dostępne są też herbatki ziołowe z kopru lub z rumianku dla niemowląt po pierwszym miesiącu życia. Specjalne herbatki dla niemowląt łagodzą bóle brzuszka, uspokajają dziecko i zapewniają mu dobry, spokojny sen.

Soki owocowo – warzywne

Od chwili, kiedy zaczynamy rozszerzać dietę dziecka, czyli od piątego miesiąca życia w przypadku niemowląt karmionych sztucznie i od siódmego miesiąca życia w przypadku niemowląt karmionych mlekiem matki możemy zacząć podawać dziecku soki. Należy wybierać soki odpowiednie do wieku dziecka. Mogą to być soki klarowne lub przecierowe.

Choć czarna herbata to najpopularniejszy napój w polskich domach, nie jest wskazany dla najmłodszych. Zawiera składniki, które niekorzystnie wpływają na młodziutki organizm. Jednym z takich składników jest teina – odpowiednik kofeiny, działający pobudzająco i podrażniający śluzówkę żołądka. Czarna herbata zawiera również taninę – składnik utrudniający wchłanianie żelaza.

Małym dzieciom najlepiej podawać herbatki owocowe (malinową lub z dzikiej róży) lub herbatki ziołowe (np. z rumianku). Takie herbatki na pewno będą maluszkowi smakować i nie wpłyną niekorzystnie na jego zdrowie.

Poprzedni artykuł5 powodów, dla których Ty i Twój maluch potrzebujecie krzesełka do karmienia
Następny artykułCo musisz wiedzieć o laktatorach?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj