Martwi Cię postawa siedząca Twojego malucha i zastanawiasz się, co należy z tym zrobić? Zauważyłaś, że dziecko w trakcie siadu ma bardzo mocno zaokrąglone plecki i jesteś tym zaniepokojona? Dowiedz się, jak powinien wyglądać prawidłowy rozwój takiej postawy i sprawdź, co zrobić, aby nauczyć dziecko poprawnego siedzenia.
Jak powinien wyglądać rozwój siadu u malucha?
Każde dziecko posiada własny rytm rozwoju poszczególnych umiejętności. Wiąże się to zarówno z kwestiami emocjonalnymi, społecznymi, jak i fizjologicznymi. Jednym z pierwszych wyzwań dla niemowląt jest nauka siedzenia. Wiąże się to z możliwością regulowania kończynami oraz ogólną postawą ciała w taki sposób, który pozwala zachować jedną konkretną pozycję. Ważna jest jednak nie tylko sama możliwość wykonywania siadu, ale również jego jakość. Pozycja powinna być poprawna, tak aby zapewnić dziecku możliwość dalszego prawidłowego rozwoju.
Dobry siad oznacza proste plecy malucha, które pozwalają na równoległe ułożenie obręczy barkowej i biodrowej. Główka dziecka powinna stanowić przedłużenie tułowia i być najwyższym punktem w ciele. Ważną kwestią jest siad na guzach kulszowych. W przypadku, gdy zaniedbane są te kwestie, dziecko obciąża kość krzyżową, a plecy zaokrąglają się, przyczyniając się do nieprawidłowego ułożenia całego tułowia. Może to zapewnić wiele wad w zakresie dalszego rozwoju postawy malucha.
Liniowość – czym jest i co warto o niej wiedzieć?
Niezwykle ważnym aspektem w trakcie rozwijania się siedzącej postawy u dziecka jest zachowanie tzw. liniowości. Jest to nic innego jak najbardziej prawidłowe ułożenie poszczególnych części ciała. Dzięki niej maluch nie generuje dużo wysiłku w trakcie konkretnych czynności. Siedzenie, chodzenie czy stanie nie sprawia mu wtedy wiele problemu i jest dla niego po prostu wygodne.
Liniowość rozwija się już od najmłodszych lat. Z każdym dniem wzrasta umiejętność malucha do odpowiedniego podpierania mięśni. W momencie, gdy liniowość nie jest zachowana, mogą występować kompensacje, które prowadzą do zniekształcenia pozycji ciała dziecka. Warto obserwować od czasu do czasu jego siad, tak aby szybko wyłapywać ewentualne nieprawidłowości oraz zapobiegać ich kontynuacji.
Co zrobić, aby nauczyć dziecko poprawnego siadu?
Fundamentalną kwestią w trakcie rozwijania się prawidłowej pozycji siedzącej dziecka jest odpowiednie ułożenie jego miednicy. Stanowi ona podstawę ciała w trakcie siedzenia, od której zależne jest pozostałe ułożenie innych części ciała. Ważne, aby miednica znajdowała się w ułożeniu pośrednim. W takiej sytuacji ciało dziecka powinno być delikatnie pochylone przód. Zbyt duże pochylenie lub tzw. tyłpochylenie prowadzą do nieprawidłowego ułożenia fundamentalnej części ciała, a co za tym idzie, błędnego kształtowania się kręgosłupa i ogólnej pozycji ciała malucha.
Aby zapewnić dziecku prawidłowy rozwój w trakcie siedzenia, warto ułatwić mu to, zwracając uwagę na niektóre kwestie. Pierwszą, bardzo ważną rzeczą, o którą warto się zatroszczyć, jest nie przyspieszanie momentu, w którym maluch nauczy się siedzieć. Należy zrezygnować ze wspomagania go poduszkami i pozwolić na samodzielny rozwój. Niektóre dzieci potrzebują nieco więcej czasu niż ich rówieśnicy, jednak jest to całkiem normalne. Do innych kwestii, o jakie warto zadbać, należą:
- trenowanie na macie,
- umożliwianie dziecku zabaw w pozycji bocznej,
- zrezygnowanie lub ograniczenie spędzania czasu w sprzętach do pozycjonowania postawy,
- mobilizowanie dziecka do ruchu,
- nauka malucha siadania na miednicy,
- masaż dziecka wzdłuż kręgosłupa.
Bardziej wyczerpujący opis tych czynności, a także więcej informacji w temacie prawidłowego siadu dziecka, można znaleźć na blogu MamaFizjoterapeuta. Należy pamiętać, że porady internetowe nie zastąpią wizyty u specjalisty. W przypadku większych nieprawidłowości lub niepokojących sygnałów związanych z rozwojem malucha dobrze jest udać się z nim na spotkanie kontrolne do fizjoterapeuty, który bazując na wiedzy i doświadczeniu, udzieli profesjonalnej porady.