Niemal każda kobieta przynajmniej raz zastanawiała się, jakie uczucia towarzyszą przyszłym mamom – jak to jest, gdy w ciele rozwija się nowe życie. Oczekiwanie narodzin ukochanego dziecka to dla większości pań najpiękniejszy okres w życiu. Jednak bardzo często towarzyszą temu różne uciążliwe objawy, które mogą uprzykrzać ten czas. Podpowiadamy, jak pomóc sobie w przypadku dolegliwości za pomocą diety i pielęgnacji oraz jak niwelować nieprzyjemne dolegliwości.
Zaburzenia w funkcjonowaniu przewodu pokarmowego
Nawet 50-60% kobiet przyznało, że podczas ciąży zmagały się z:
- nudnościami,
- wymiotami,
- ślinotokiem,
- uporczywą zgagą.
Wszystkie te objawy pojawiają się najczęściej między 4 a 14 tygodniem ciąży. Zaburzenia w funkcjonowaniu przewodu pokarmowego dokuczają nam najczęściej rano, zaraz po przebudzeniu. Niekiedy już sam zapach, który dotychczas był dla ciążowego nosa neutralny, teraz potrafi wywołać mdłości i rozdrażnienie.
Jeżeli chcemy zniwelować poranne nudności i wymioty, warto chwilę po przebudzeniu zjeść jakiś niewielki posiłek, jak na przykład kawałek banana, kruche ciasteczko czy jogurt naturalny. Powinnaś raczej unikać tłustych i ciężkostrawnych posiłków. Warto częściej niż zwykle pić ziołowe herbatki o działaniu rozkurczowym, uspokajającym i takie, które wspomagają trawienie.
Pamiętaj, że częste wymioty mogą prowadzić do odwodnienia, dlatego jeżeli nie możesz nad nimi zapanować, należy zgłosić się do lekarza. Powinnaś pić dużo wody, a jeżeli chcesz urozmaicić spożywanie płynów, możesz zawsze spożywać ziołowe herbaty. Aby załagodzić dolegliwości pokarmowe, takie jak np. zaparcia, warto wspomagać trawienie spożywając błonnik. Znajdziesz go dużo w:
- otrębach pszennych,
- jadalnej skórce owoców,
- chlebach pełnoziarnistych.
Obrzęki stóp i dłoni
Ta przypadłość najczęściej nasila się w końcowym etapie ciąży, zwłaszcza pod koniec dnia. Może to być spowodowane nadmiernym zatrzymywaniem się wody w organizmie, jak również uciskaniem powiększonej macicy na naczynia krwionośne. Jeżeli chcesz załagodzić tę nieprzyjemną i niekomfortową sytuację, powinnaś spożywać duże ilości produktów bogatych w białko, jak również wyeliminować z diety sól. Bardzo dobrze sprawdzi się odpowiednio dobrany kosmetyk, który nawilża, chłodzi i zmniejsza opuchliznę stóp. Unikaj zbyt długiego stania a podczas odpoczynku układaj stopy na podwyższeniu.
Rozstępy na skórze kobiet w ciąży
Tak naprawdę większość przyszłych mam boryka się z tymi zmianami skórnymi. Blizny pojawiają się najczęściej w okolicy brzucha, piersi, ud i bioder. Rozstępy w ciąży najlepiej zniweluje prawidłowo dobrany kosmetyk. Mustela balsam dla kobiet w ciąży, to idealny preparat, który wspiera eliminację rozstępów, jak również pojawianie się nowych. Dzięki starannie dobranej recepturze, nawilża skórę i przywraca jej elastyczność – wówczas blizny stają się mniej widoczne, a z czasem przestają się pojawiać.
Aby jeszcze lepiej zapobiegać pojawianiu się blizn, należy przestrzegać zdrowej diety oraz regularnie ćwiczyć. Idealne zajęcia dla kobiet w ciąży to chociażby delikatna gimnastyka czy joga.
Zmęczenie i anemia
Jednym ze skutków ubocznych, spowodowanym zmianą gospodarki hormonalnej jest senność i ogólne osłabienie organizmu. Nawet podczas prawidłowo prowadzonej ciąży dochodzi do anemii, ponieważ zwiększa się zapotrzebowanie na żelazo w tym okresie. Warto zatem wprowadzić do diety produkty bogate w ten pierwiastek.