Psychoterapia poznawczo-behawioralna to jedna z najpopularniejszych i najbardziej skutecznych form terapii psychologicznej. W czasie epidemii koronawirusa warto skorzystać ze spotkań z psychoterapeutą w formie online. Jest to bezpieczne i wygodne rozwiązanie, przystosowane do obecnej sytuacji.
Założenia psychoterapii poznawczo-behawioralnej
Psychoterapia poznawczo-behawioralna została opracowana już w latach sześćdziesiątych XX wieku i od tego czasu cały czas jest dynamicznie rozwijana. Głównym założeniem tej formy oddziaływań psychologicznych jest stwierdzenie, że myśli, emocje, postawy i zachowania człowieka są ze sobą wzajemnie powiązane. Niestety zdarza się, że u jednostki pojawiają się nieprawidłowe wzorce behawioralne lub błędne skrypty i schematy myślowe. Konsekwencją jest zaburzenie funkcjonowania i różne zaburzenia oraz dolegliwości psychiczne. Terapia jest więc potrzebna wtedy, gdy utrwalone wzorce myślowe i behawioralne są nieprawidłowe i nieobiektywne, a jednostka nie potrafi ich zmienić samodzielnie. Terapia poznawczo-behawioralna przeznaczona jest dla osób, które zmagają się z następującymi trudnościami:
- depresja,
- nerwice, natręctwa i fobie,
- zaburzenia lękowe,
- problemy emocjonalne i komunikacyjne,
- zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, nadmierny perfekcjonizm,
- schizofrenia,
- zaburzenia dwubiegunowe,
- stres pourazowy.
Warto zaznaczyć, że w przypadku bardzo poważnych zaburzeń, na przykład schizofrenii z urojeniami, konieczne jest dodatkowo skorzystanie z farmakoterapii, a więc zażywanie leków.
Czy psychoterapia online jest skuteczna?
Psychoterapia online to taka sama forma oddziaływań psychologicznych jak tradycyjne spotkania twarzą w twarz z terapeutą. Główną różnicą jest miejsce spotkań, ponieważ klient i specjalista widzą się na ekranie komputera, dzięki nowoczesnemu komunikatorowi. W okresie epidemii, a także po nim, warto zapisać się na psychoterapię zdalną, która jest dużo bezpieczniejszym rozwiązaniem. Zapisów można dokonać tutaj: https://cplwowska.pl/psychoterapia-online/
Niektórzy zastanawiają się nad tym, czy psychoterapia poznawczo-behawioralna online jest rzeczywiście skuteczna. Zgodnie z dotychczasowymi wynikami badań, okazuje się, że forma ta pomaga w takim samym stopniu jak stacjonarne spotkania z psychologiem. Nie ma jednak tutaj niedogodności, związanych z dojazdem na miejsce, a dzięki temu zmniejszają się koszty. Więcej na temat różnych form psychoterapii, także prowadzonych online, można znaleźć tutaj: https://cplwowska.p/