Aktywność fizyczna a zdrowie psychiczne w ciąży – jak je połączyć?

Prawidłowo rozwijająca się ciąża nie stanowi przeciwwskazania do aktywności fizycznej. Lepiej jednak ograniczyć się do mało obciążających organizm ćwiczeń, które pomogą zachować dobrą kondycję fizyczną i psychiczną.

Jak aktywność fizyczna wpływa na zdrowie psychiczne?

Zachowanie prawidłowej kondycji psychicznej warunkowane jest wieloma czynnikami. Kobiety w ciąży narażone są w większym stopniu na stany depresyjne, co spowodowane jest zachwianiem gospodarki hormonalnej. Dobrym sposobem na poprawę zdrowia psychicznego jest aktywność fizyczna. Dzięki niej w organizmie rośnie poziom serotoniny, dopaminy oraz noradrenaliny, które korzystnie wpływają na regulację nastroju i emocji. Podejmowanie aktywności fizycznej pozwala też na lepszą adaptację ciała do zmieniających się uwarunkowań anatomicznych i fizjologicznych. Przyszła mama może w ten sposób zniwelować na przykład dolegliwości bólowe, które wpływają na stan psychiczny.

Dlaczego warto dbać o siebie w ciąży?

Aktywność fizyczna przynosi wiele korzyści kobietom oczekującym dziecka. Pozwala zredukować stres, wzmocnić mięśnie oraz ustabilizować poziom cukru we krwi. Wykonywanie drobnych ćwiczeń stanowi dobre przygotowanie do opieki nad noworodkiem, a dodatkowo zapobiega rozejściu spojenia łonowego oraz mięśnia prostego brzucha i sprawia, że ciało uelastycznia się. Są to bardzo istotne czynniki, które mogą wpływać na zdrowie psychiczne przyszłej mamy.

Aby dowiedzieć się więcej na temat okresu ciąży, przyszłe mamy mogą skorzystać z propozycji, jakie przygotował specjalnie dla nich Program Nestlé Baby&me. Skierowany jest on do par planujących ciążę, oczekujących potomstwa oraz tych, których dzieci są już na świecie. Uczestnicy programu mogą m.in. zadawać pytania ekspertom programu oraz brać udział w konkursach z nagrodami.

Jakie ćwiczenia są polecane kobietom w ciąży?

Trening w ciąży nie powinien obciążać organizmu, dlatego lepiej zrezygnować z ćwiczeń wymagających na przykład podnoszenia ciężarów. Dużo korzyści przynosi gimnastyka oraz trening fitness, natomiast w trzecim trymestrze warto skupić się na ćwiczeniach oddechowych. Dobrym sposobem na wzmocnienie mięśni przed porodem jest pilates, dobrze też, by kobiety w ciąży pływały. Te, które odczuwają dolegliwości bólowe związane z rosnącym obwodem brzucha, mogą skorzystać z zestawu ćwiczeń wzmacniających kręgosłup. Polecane są też ćwiczenia na ręce, które przygotują mięśnie do noszenia noworodka.

Umiarkowana, częsta aktywność w okresie ciąży

Zdrowo rozwijająca się ciąża nie jest przeciwwskazaniem do ćwiczeń, jednak przed podjęciem konkretnej aktywności warto skonsultować się z lekarzem. Dobry wpływ na zdrowie psychiczne kobiety ma nie tylko ruch, lecz również świeże powietrze. W miarę możliwości warto połączyć przebywanie na dworze ze sportem. Wystarczy codzienny, półgodzinny spacer, aby poczuć się znacznie lepiej. W przypadku trudności z chodzeniem, można skorzystać ze specjalnych kijków nordic-walking. Spacery to najlepsza forma aktywności w ciąży na świeżym powietrzu, bez względu na porę roku.

Program Baby&me dla przyszłych mam

Przyszłe mamy, które szukają sprawdzonych informacji na temat ciąży i opieki nad dzieckiem, mogą skorzystać z oferty Programu Baby&me.  W dużą dawkę wiedzy warto wyposażyć się jeszcze zanim maluszek przyjdzie na świat.  skierowany jest do przyszłych rodziców oraz tych, którzy wychowują dziecko do 3 lat. Nestlé wspiera ich na kolejnych etapach rodzicielstwa, służąc dobrą radą i wysokiej jakości produktami. 

Artykuł powstał we współpracy z programem edukacyjnym dla rodziców Nestlé Baby&me.

Poprzedni artykułKalosze wielofunkcyjne – jak wykorzystać je w różnych sytuacjach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj